Vienpakopis ar mini rekuperatorius? Abu turi savo privalumų ir trūkumų. Pagrindiniai skirtumai yra oro pasikeitimo per valandą (ACH) skaičius. Mini rekuperatorius turi vieną oro pasikeitimą, o vienpakopis įrenginys – du ar daugiau. Šie įrenginiai taip pat gana skirtingai kainuoja, skiriasi jų techninės priežiūros ir eksploatavimo išlaidos. Tačiau abiejų tipų rekuperatoriai turi keletą bendrų savybių, dėl kurių bet kuris iš jų gali būti idealus pasirinkimas jūsų namams. Dauguma žmonių, turinčių namus, galės be jokių problemų naudoti vienos pakopos įrenginį. Tačiau jei turite plaučių problemų ar kitų kvėpavimo takų problemų, tuomet galbūt verčiau apsvarstykite mini rekuperatorių. https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/11/mini-rekuperatorius-lunos-ego/
Kas yra mini rekuperatorius?
Mini rekuperatorius – tai įrenginys, palaikantis patalpoje esantį orą. Tai naudinga, jei turite lėtinių plaučių problemų, dėl kurių esate jautrūs infekcijoms, pavyzdžiui, plaučių uždegimui. Mini rekuperatorius palengvins kvėpavimą, nes pašalins iš oro kenksmingus elementus, kuriais klesti bakterijos. Šio tipo oro valytuvas taip pat padės, jei sergate alergija, nes pašalins ją sukeliančius teršalus. https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/2/sieninis-mini-rekuperatorius-lunos-e2/36/ Jei turite rimtų plaučių problemų arba esate labai jautrūs infekcijoms, tuomet mini rekuperatorius yra tinkamas pasirinkimas. Jie yra mažesni ir tylesni už vienpakopius analogiškus įrenginius, be to, jie palieka mažesnį anglies dioksido pėdsaką.
Vienpakopis rekuperatorius
Vienpakopis rekuperatorius yra dažniausiai šiandien namuose naudojamas oro valytuvo tipas. Jame yra vienas ventiliatorius, kuris stumia orą per oro filtrą ir iš patalpos. Jame nėra reversinio ciklo, todėl oras nefiltruojamas iš naujo. Tai reiškia, kad pro jį praleidžiamame ore bus daugiau teršalų nei ore, esančiame už patalpos ribų. Vienpakopis rekuperatorius gerai šalina kvapus ir mažina drėgmę patalpoje. https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/13/ventiliatorius-lunos-silvento-ec/36/ Tačiau jis nepašalina ore esančių ligų sukėlėjų. Jei turite plaučių problemų arba esate linkę į kvėpavimo takų infekcijas, geriau rinktis mini rekuperatorių.
Mini rekuperatoriaus privalumai
– Yra tylesnis už vienpakopį įrenginį – mažesnio įrenginio triukšmo lygis yra mažesnis nei didesnio. – Efektyvesnis – didesnis įrenginys naudoja daugiau energijos nei mažesnis. – Tylesnis veikimas – Nors vienos pakopos įrenginys veikia palyginti tyliai, mini rekuperatorius veikia beveik be garso. – Mažesnis anglies dioksido pėdsakas – mažesnio įrenginio anglies dioksido pėdsakas yra mažesnis nei didesnio. Daugeliu atvejų jį galima prijungti prie tos pačios grandinės kaip ir įprastą ventiliatorių, todėl nereikia atskiros grandinės. – Geriau tinka mažesnėms patalpoms – Vienpakopis įrenginys labiau tinka didelėms patalpoms. Jei norite naudoti mini rekuperatorių mažesnėje patalpoje, jis efektyviau naudoja energiją. – Nereikia nuolatinio keitimo – Vienpakopį įrenginį reikia periodiškai keisti, o jį eksploatuoti mažesnėje patalpoje ekonomiškai nenaudinga. – Nėra apsinuodijimo anglies dioksidu pavojaus – Vienpakopis įrenginys kaip šalutinį veiklos produktą išskiria anglies dioksidą. Tai gali būti pavojinga, jei jis nėra tinkamai ištraukiamas. Mini rekuperatorius nesukuria anglies dioksido kaip šalutinio produkto. – Vienpakopiam įrenginiui nereikia techninės priežiūros – vienpakopį įrenginį reikia reguliariai prižiūrėti, pavyzdžiui, valyti filtrus. Mini rekuperatoriaus nereikia.
Kaip veikia mini rekuperatorius?
Mini rekuperatoriuje yra vienos pakopos ventiliatorius, kuris siurbia orą per oro filtrą. Palyginti su vienos pakopos įrenginiu, mini rekuperatorius yra energetiškai efektyvesnis. Tačiau vienos pakopos įrenginį galima naudoti mažesnėse patalpose, nesumažinant oro srauto. Oro filtras yra pagrindinė mini rekuperatoriaus sudedamoji dalis. Jis sulaiko dulkes ir kvapus iš oro bei filtruoja bakterijas ir kitus ligų sukėlėjus. Oro filtras gali būti HEPA arba plisuotas. HEPA filtrų efektyvumas yra 99,97 %. Plisuoti filtrai turi du sluoksnius, kurių išorinis sulaiko daugiau dalelių ir kvapų. Abiejų tipų oro filtrus lengva valyti dulkių siurbliu. Jie taip pat yra lengvi ir nešiojami, todėl galite juos išsinešti į lauką, kad oro srautas būtų geresnis.
Mini rekuperatoriaus priežiūra
Pagrindinė mini rekuperatoriaus techninės priežiūros užduotis – pakeisti oro filtrą. Tai panašu į standartinio oro valytuvo oro filtro keitimą. Tai galite lengvai atlikti patys arba pasamdyti aptarnaujantį asmenį, kad jis tai padarytų už jus. Turėtumėte reguliariai valyti oro filtrą, kad sulaikytų dulkes ir kenksmingus kvapus. Galite naudoti dulkių siurblį arba valyti šepetėliu ir suspaustu oru. Neturėtumėte leisti filtrui per daug sušlapti arba leisti jam stovėti per lietų. Mini rekuperatoriaus techninės priežiūros atlikti nereikia, jei oro filtras keičiamas reguliariai. Tačiau jei oro filtro nekeisite ir leisite jam užsiteršti, galiausiai turėsite nešvarų oro filtrą. Tokiu atveju turėsite pakeisti visą įrenginį.
Mini rekuperatoriaus eksploatavimo išlaidos
Mini rekuperatoriaus eksploatavimo išlaidos priklauso nuo įrenginio dydžio ir naudojamos galios. Vidutinės mini rekuperatoriaus metinės išlaidos yra apie 200 USD. Didesnis įrenginys kainuos daugiau, o mažesnis – mažiau. Mini rekuperatoriaus eksploatavimo išlaidos yra mažesnės, palyginti su vienos pakopos įrenginiu. Kai kuriais atvejais ji yra net mažesnė už mažo ventiliatoriaus kainą.
Mini rekuperatoriaus trūkumai
– Mažesnis anglies dioksido pėdsakas – mini rekuperatoriaus anglies dioksido pėdsakas yra mažesnis nei vienpakopio įrenginio. – Didesnis anglies dioksido pėdsakas – mini rekuperatoriaus anglies dioksido pėdsakas yra didesnis nei ventiliatoriaus. – Nėra anglies pėdsako – mini rekuperatoriaus anglies pėdsakas yra mažesnis nei ventiliatoriaus.